Gyerekülés vásárlási tanácsok - NeoBaby bababolt kismama webáruház
TERMÉKEKvásárlási tanácsoküzleteinkmárkákkapcsolat
TERMÉKEKvásárlási tanácsoküzleteinkmárkákkapcsolat

Gyerekülés vásárlási tanácsok

A gyermekek izomzata és csontozata nem olyan erős, mint a felnőtteké, ezért hajlamosabbak a sérülésekre. Testméretük gyakran nem felel meg azoknak a biztonsági rendszereknek, amelyeket az autókba terveztek, így különös figyelmet kell fordítani a biztonságos utaztatásukra. A gyermekbiztonsági rendszerek, mint például a gyermekülések, elengedhetetlenek a biztonságuk érdekében. Gyerekülés választása során fontos, hogy figyelembe vedd a gyermek korát, súlyát és magasságát, valamint a járművet, amiben az ülést használni fogjátok.

Íme néhány szempont, amit érdemes mérlegelned:

Kor, magasság és súlycsoportok:

Csecsemőülés 40-75 cm (0-13 kg):
Újszülöttek és kisbabák számára, jellemzően hátrafelé néző. Biztonságosabb, ha a lehető leghosszabb ideig hátrafelé néz.

Kisgyermekeknek 61-105 cm (9-18 kg):
9 hónapostól 4 éves korig használható, lehet hátrafelé és előrefele néző is.

Nagyobb gyermekeknek 100-150 cm (15-36 kg):
3-12 éves korig, az ülés általában a jármű biztonsági övével rögzíthető.

Biztonsági szabványok:

Ellenőrizd, hogy az ülés megfelel-e a legfrissebb európai (ECE R44/04(régi) vagy i-Size (R129)) biztonsági előírásoknak.

Keresd a tesztelési eredményeket, mint például az ADAC vagy az ÖAMTC tesztjeit, amelyek függetlenül értékelik az ülések biztonságát.

Kényelem:

Nézd meg, hogy az ülés könnyen beállítható-e, és hogy a gyermek kényelmesen elfér-e benne. A párnázottság és a szellőzés is fontos, különösen hosszabb utazások során.

Ellenőrizd, hogy az ülés könnyen tisztítható-e, mivel a gyerekek gyakran piszkítanak.

Telepítés:

Válassz olyan ülést, ami könnyen telepíthető a járművedbe. A ISOFIX rendszerrel ellátott ülések általában egyszerűbbek és biztonságosabbak, mivel közvetlenül a jármű vázához rögzíthetők.

Fontos, hogy az ülés stabilan, megfelelően legyen rögzítve, és a biztonsági öv helyesen legyen használva.

Ár-érték arány:

Ne csak az árat nézd, hanem a minőséget is. Készíts összehasonlítást több márka és modell között, és figyelj arra, hogy a legjobb biztonságot és kényelmet nyújtsa a gyermekednek.

Használati idő:

Gondold át, hogy mennyi ideig tervezed használni az ülést. Vannak több kategóriát is átfogó ülések, amelyek hosszabb ideig használhatók, ami anyagilag is előnyös lehet, de bizonyos szempontokból kompromisszumot jelent.

Kiegészítők:

Nézd meg, hogy az üléshez járnak-e kiegészítők, mint például vállpárna, energiaelnyelő párna, és hogy ezek mennyire segítik a biztonságot és a kényelmet.

Végül, a legfontosabb, hogy mindig a gyermek biztonsága legyen a középpontban, ezért érdemes szakértő véleményét is kikérni, ha bizonytalan vagy. A Neobaby üzletekben hozzáértő kollégák segítenek a választásban és lehetőséget kínálunk a gyerekülést kipróbálni, illetve belepróbálni az autóba.

Az elmúlt közel 30 év tapasztalatával az alábbiakban megpróbálunk néhány fontos kérdést megválaszolni:

Milyen szabályok vonatkoznak ma Magyarországon a biztonsági gyerekülések használatára?

Magyarországon a biztonsági gyerekülések használatára vonatkozó szabályok a következők:

Korhatár és magasság:

A magyar KRESZ pontosan meghatározza a gyermekbiztonsági rendszerek használatának feltételeit. Az előírások szerint 3 évnél fiatalabb gyermek csak olyan személyautóban utazhat, amely alkalmas gyermekbiztonsági rendszer használatára, tehát kötelező a gyermekülés. Például, egy biztonsági öv nélküli veterán autóban nem lehet 3 év alatti kisgyermeket szállítani.

A kor mellett a magasság is fontos szempont. Az új 2024. szeptember 1-jétől életbelépő R129 - i-Size szabvány előírja, hogy a gyermekek legalább 15 hónapos korukig hátrafelé néző ülésekben utazhatnak. A 3 évnél idősebb és 135 cm-nél magasabb gyermekek utazhatnak anélkül, hogy gyermekülést vagy ülésmagasítót használnának, de csak a hátsó ülésen és bekapcsolt biztonsági övvel. A 135 cm alatti gyermekek esetében kötelező a gyerekülés használata. Az első ülésre akkor ülhetnek át, ha elérik a 150 cm-es magasságot.

A testmagasság kulcsfontosságú, mert az autók passzív biztonsági rendszerei a megadott magasságok alatt nem működnek megfelelően, sőt akár sérüléseket is okozhatnak. Túl alacsony utas esetén előfordulhat, hogy kicsúszik a biztonsági öv alól, vagy hogy az öv nem a vállán, hanem a nyakán fut, ami veszélyes. Az ülések kicsúszásgátló rendszere sem működik hatékonyan, és a légzsákok sem nyújtanak megfelelő védelmet az alacsonyabb utasok számára.

Ülés típusa:

A gyereküléseket a gyermek korának, súlyának és magasságának megfelelően kell választani. Az ülések kategóriái a következők:

- 0 és 0+ csoport: újszülötteknek 40-75 cm (0-13 kg)

- I. csoport: kisgyermekeknek 61-105 cm (9-18 kg)

- II. csoport: nagyobb gyermekeknek 100-150 cm (15-25 kg)

- III. csoport: nagy kamaszoknak 135-150 cm(22-36 kg)

Telepítés:

A gyereküléseket a gépjármű hátsó ülésén kell elhelyezni, ahol lehetőség van rá. Az üléseket az autó biztonsági övével vagy ISOFIX rendszerrel kell rögzíteni.

Használat:

A gyerekülések használata során fontos, hogy a gyermeket mindig rögzítsük a biztonsági övvel, és az ülés legyen megfelelően beállítva. A gyerekülést soha ne használjuk a gépjármű első ülésén, ha az a légzsák közelében van, kivéve, ha a légzsák ki van kapcsolva.

Ellenőrzés:

A gyereküléseknek megfelelniük kell az EU szabványoknak (pl. ECE R44/04(régi) vagy R129 - i-Size). Vásárlás előtt érdemes ellenőrizni az ülések megfelelőségét és a tesztelési eredményeket.

Fontos, hogy a szülők és gondviselők mindig tájékozódjanak a legfrissebb jogszabályokról és ajánlásokról, hogy biztosítsák a gyermekek biztonságát az autózás során.

Mi a különbség a ECE R44/04(régi) és a R129 - i-Size szabványok között?

Az ECE R44/04 és az ECE R129 (i-Size) szabványok autós gyerekülések biztonsági előírásait határozzák meg, de több fontos különbség van közöttük:

Tesztelési módszerek:

Az ECE R44/04 szabvány esetében a gyereküléseket elsősorban frontális ütközések során tesztelik, míg az ECE R129 (i-Size) szabvány kiterjed a frontális és oldalsó ütközésekre is, ezáltal átfogóbb biztonsági szempontokat figyelembe véve.

Súly- és magassági korlátozások:

Az ECE R44/04 szabvány a gyereküléseket súlycsoportok szerint kategorizálja (0, 0+, I, II, III), míg az ECE R129 a gyermekek magasságát veszi alapul (magassági kategóriák), amely lehetővé teszi a pontosabb illeszkedést a gyermek méretéhez.

Isofix rendszer:

Az ECE R129 szabvány előnyben részesíti az Isofix rögzítési rendszert, amely stabilabb és biztonságosabb rögzítést biztosít az autóban. Az R44/04 szabványban a gyerekülések lehetnek Isofix-szel vagy hagyományos övvel rögzíthetők.

hátrafelé néző ülések:

Az i-Size szabvány előírja, hogy a gyermekek legalább 15 hónapos korukig hátrafelé néző ülésekben utazhatnak, míg az R44/04 nem rendelkezik ilyen kötelező előírással.

Oldalvédelmi tesztelés:

Az ECE R129 szabvány nagyobb hangsúlyt fektet és megköveteli az oldalütközés elleni védelmet, amely a gyerekülés tervezésében is megjelenik.

Új technológiák:

Az ECE R129 szabvány figyelembe veszi a modern technológiákat és innovációkat, például a gyermekülések fejlődését a biztonság és a kényelem érdekében.

Összességében az ECE R129 (i-Size) szabvány a gyermekek biztonságát és kényelmét magasabb szinten célozza meg, és a legújabb kutatások és szabványok alapján készült. A gyártók számára is egyértelműbb útmutatást ad a gyerekülések tervezéséhez és teszteléséhez.

Az R-129 szabvány hogyan kategorizál testmagasságra?

Az R-129 szabvány, más néven az i-Size szabvány, a gyermekbiztonsági ülések számára vonatkozó európai előírás, amely különösen a gyermekek biztonságos szállítását célozza meg az autókban. Az R-129 szabvány a gyermekek magasságának és súlyának figyelembevételével kategorizálja az autósüléseket.

A kategorizálás a következőképpen történik:

Magasság szerint:

Az i-Size ülések a gyermekek magasságához igazodnak, így a megfelelő ülés kiválasztása a gyermek testmagassága alapján történik. A szabvány általában a következő magassági kategóriákat határozza meg:

- 40-75 cm (újszülöttek és kisbabák számára)

- 61-105 cm (kisebb gyermekek számára)

- 100-150 cm (nagyobb gyermekek számára)

Kor szerint:

Bár a magasság a fő szempont, a kor is szerepet játszhat a megfelelő ülés kiválasztásában, mivel a gyermekek növekedése és fejlődése szoros összefüggésben van a korukkal és a magasságukkal.

Súly szerint:

A R-129 szabvány nem kifejezetten a súlyra összpontosít, mint a korábbi R-44 szabvány, de a súly is figyelembe vehető a gyermekek biztonságos szállítása érdekében.

A R-129 szabvány célja, hogy a gyermekek biztonságosabb és kényelmesebb utazást élvezzenek a megfelelően kiválasztott autósülések segítségével. A szabvány előírja a tesztelést és a jóváhagyást is, hogy biztosítsa az ülések megfelelőségét a biztonsági követelményeknek.

Meddig érvényes az R-44 szabvány?

Az R-44 szabvány, amely a gyermekülések biztonsági követelményeit és tesztelési eljárásait szabályozza, 2014. július 9-én módosult az R-44/04 változatra. Az R-44 szabvány érvényessége a jövőbeni módosítások és új szabványok bevezetése függvényében változhat.

Jelenleg az R-44 szabvány még használható, de a gyermekülések esetében egyre inkább a legújabb R-129 (i-Size) szabvány terjed el, amely még szigorúbb követelményeket támaszt a biztonság és a használhatóság terén.

Az R-129 szabványt 2013-tól vezették be, és folyamatosan bővítik és frissítik.

A korábbi ECE R44/04-es szabványnak megfelelő gyerekülések 2024. szeptember 1-jétől nem gyárthatók, ám további 8 évig szabályosan használhatóak, így azokat nem szükséges lecserélni.

Mi az isofix rendszer?

Az Isofix egy nemzetközi szabvány, amelyet a gyermekautós ülések rögzítésére fejlesztettek ki. Célja, hogy biztonságosabb és egyszerűbb módot biztosítson a gyerekülések autóba történő beszerelésére, ezzel csökkentve a hibás rögzítések lehetőségét.

Az Isofix rendszer alapja a gépjárművön található két rögzítőpont, amelyeket a gyártók a hátsó ülésekhez terveztek. A gyerekülés hátulján található két fém rögzítőelem (tartókar) ezekhez a pontokhoz kapcsolódik. Az Isofix használatával a gyerekülés szorosabban és stabilabban rögzíthető az autóhoz, mint a hagyományos övvel történő rögzítés esetén.

Az Isofix rendszer előnyei közé tartozik:

Egyszerű használat:

A gyerekülés gyorsan és könnyen telepíthető, csökkentve a hibás beszerelés lehetőségét.

Nagyobb biztonság:

A stabil rögzítés révén csökken a balesetek során fellépő mozgás, így a gyermek védelme hatékonyabb.

Széles körű kompatibilitás:

Az Isofix szabványt számos autógyártó alkalmazza, így sok különböző gépjárműben használható.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden autó rendelkezik Isofix rendszerrel, ezért vásárlás előtt érdemes ellenőrizni, hogy az adott autó alkalmas-e a rendszer használatára. 2006 gyártási évtől az autógyártóknak kötelező az isofix kampók telepítése, de legalább az előkészítése.

IsoSix Jármű - Márka/Típus lista - PDF

IsoSix Jármű - Márka/Típus lista - XLSX

Mit jelent a gyereköléseknél a top tether/felső heveder?

A top tether (felső heveder) egy olyan biztonsági funkció, amelyet az autós gyerekülésekhez terveztek. Ez a heveder a gyerekülés hátulján található, és a jármű hátsó ülésének tetejéhez rögzíthető, általában egy speciális rögzítési ponthoz. A top tether célja, hogy csökkentse a gyerekülés mozgását baleset esetén, különösen frontális ütközések során.

A felső heveder használata segít stabilizálni a gyerekülést, és csökkenti a fejet érő erőhatásokat, így növeli a gyerek biztonságát. Az autós gyereküléseknél a top tether használata javasolt, amennyiben a jármű rendelkezik olyan rögzítési ponttal, amely lehetővé teszi a heveder biztonságos rögzítését. Ugyanakkor egyes gyerekülés típusoknál a menetiránynak háttal történő használat esetén a keresztbe futó heveder akadályozza az esetleges forgatást vagy a gyermekhez a szabad hozzáférést. Ezért javasolt az ilyen esetekben inkább egy támasztólábas változat.

image

Mi a különbség gyereküléseknél a top tether és a támasztóláb között?

A gyerekülések rögzítési módjaiban a »top tether« és a »támasztóláb« két eltérő megoldást jelentenek, amelyek célja a gyerekülés stabil rögzítése az autóban.

Top tether:

- A top tether egy heveder, amely a gyerekülés hátulján található, és a gépjármű hátsó ülése felett, vagy a csomagtartóban egy rögzítési ponthoz (például egy fém hurokhoz) csatlakozik.

- A top tether célja, hogy megakadályozza a gyerekülés előrecsúszását és megdőlését egy ütközés során, így növeli a gyerekülés stabilitását.

- Ez a rendszer különösen hasznos, mert a gyerekülés mozgását korlátozza, és csökkenti a gyerek fejének és nyakának terhelését.

Támasztóláb:

- A támasztóláb egy állítható láb, amely a gyerekülés alján található, és a jármű padlójához támaszkodik.

- A támasztóláb célja, hogy a gyerekülés alját stabilizálja, és megakadályozza, hogy az ülés felfelé vagy lefelé mozduljon el egy ütközés során.

- Ez a rendszer szintén hozzájárul a gyerekülés biztonságához, és segít abban, hogy az ülés a helyén maradjon.

Összességében mindkét megoldás a gyerekülés biztonságosabb rögzítését szolgálja, de különböző módon működnek.

Míg a top tether övei bizonyos esetekben keresztbe futnak az autóban ezzel akadályozva a hozzáférést a kis utashoz addig a támasztóláb az ülés előtt nem akadályoz semmit.

Érdemes kiegészítőket és tartozékokat vásárolni a gyerekülésekhez?

Igen, érdemes kiegészítőket és tartozékokat vásárolni a gyerekülésekhez, mivel ezek számos szempontból hozzájárulhatnak a gyermek biztonságához és kényelméhez. Íme néhány példa arra, hogy milyen kiegészítők lehetnek hasznosak:

Párnák és betétek:

Különböző párnák segíthetnek a kisgyermekek kényelmesebb ülésében, valamint a megfelelő testtartás fenntartásában is.

Napeellenzők:

Az árnyékolók megvédhetik a gyermeket a közvetlen napsütéstől, különösen hosszabb utazások során.

Takarók:

Praktikusak lehetnek a hűvösebb időjárásban, hogy a gyermek melegen tartsa.

Italtartók:

Olyan kiegészítő, amely segít a gyermek italának tárolásában és könnyű hozzáférésében.

Gyerekülés védőhuzat:

A gyerekülés védelmére szolgáló huzat, amely megóvja a szennyeződésektől és a kopástól.

Övrögzítő csat:

Egyszerű eszköz mely megakadályozza a gyerekülés biztonsági öveinek az összekeveredését és megcsavarodását.

Autós játékok:

Olyan játékok, amelyek a gyerekek szórakoztatására szolgálnak az utazások során, de kialakításuknál fogva egy nem kívánatos balesetben nem okoznak sérülést.

Biztonsági tükör:

Tükör, amely lehetővé teszi a szülők számára, hogy lássák a gyermeküket a hátsó ülésen, anélkül, hogy meg kellene fordulniuk.

Ezek a kiegészítők segíthetnek abban, hogy az utazás a gyermekek számára is kellemesebb és biztonságosabb legyen.

Miért kell a gyerekülés, és miért kell jó minőségű pl: Maxi-Cosi?

Maxi-Cosi technológiák

Maxi-Cosi kompatibilitás

IsoSix Jármű - Márka/Típus lista - PDF

IsoSix Jármű - Márka/Típus lista - XLSX

Súly/Magasság/Életkor táblázat

vissza a
VÁSÁRLÁSI TANÁCSOKHOZ